Bal Yapmayan Arı!


Yeni Malatyaspor’un Kasımpaşa deplasmanında aldığı mağlubiyet, Ertuğrul Sağlam’ın önünü görme adına iyi bir maç olduğunu bilmek daha önemli diye düşünüyorum. Belki puan kazanılmadı ama birçok eksik olduğunu net bir şekilde gözlemlemiş olduk. Tabi bunun yanında iyi yapılan noktalarda gözlerden kaçmadı.

Öncelikle takımda konsantrasyon eksikliği ciddi bir şekilde hissedildi. İlk ve ikinci yarının hemen başında yenen goller bunun en basit örneği. Bunu bazı yorumcular, fazla konsantrasyon olunmuş olarak belirtebilir ama oyunun başında ve bazı bölümlerinde kopmalar yaşandı. Yeni bir takımın bunu yaşaması elbette çok normal. Oyuncular birbirini tanıdıkça bu sorun halledilebilir. Defansta yaşanan sorun ise en dikkat çeken konu. Özellikle Mina’nın sürekli pozisyon hatası yapması, yenilen iki golde de başrol oyuncu olmasına neden oldu. İlk golde rakibini kaybederken Cissokho’nun tepkisini çeken Mina, ikinci golde de benzer bir hataya imza attı. Beklentisi büyük olarak transfer edilen bazı futbolcular da böyle kronik hatalar olabiliyor. Ertuğrul Sağlam, antrenmanlar da savunma üzerinde fazla durması gerektiğini umarım anlamıştır.

Kasımpaşa mücadelesinde iki gol bulan Yeni Malatyaspor’un ileri uçta etkili olduğu gerçeği kimseyi aldatmasın. Dia’nın ‘bal yapmayan arı’ misali oyun anlayışını herkes Fenerbahçe’de görmüştü. Topla hızlıdır, ikili mücadelelerde özellikle kenar alanlarda iyi olmasına rağmen, final anlarında bunu istediği gibi yapamıyor. Kasımpaşa karşısında ortaya koyduğu vasat oyunu, daha çok izleyeceğiz gibime geliyor. Ancak yanında oynayan oyuncunun Dia’ya vereceği destekle bunun tam tersini izleyebiliriz. Forvet arkasında, yani seni ileriye rahat taşıyabilecek bir oyuncu eksikliğini çok hissediyoruz. Kanatlardan verim alamayan Yeni Malatyaspor’un bu mevkide oynayan Barazite’nin temposunu yükseltmesi lazım. Yönetimin raporuyla transfer edilen Diallo’yu da uzun bir zamandır yardımcılarıyla izleyen Sağlam’ın henüz hangi mevkide oynadığını çözememesi de ayrı bir sorun. Kendini 10 numara pozisyonunda oynayan bir oyuncu olarak hocasına tanıtan Diallo, Sağlam’ın başını oldukça ağrıtıyor gibi görünüyor.

Birçok eksik olmasına rağmen azda olsa izleyenlere bir ışık gösteren Yeni Malatyaspor, iki defa geriye düşmesine rağmen beraberliği yakalaması da oldukça önemli. Takımdan karamsar değilim ama uzun bir zamana ihtiyaç var. Çok titiz bir çalışma ile sorunların kısa sürede giderilmesi lazım. O sürece kadar kazanılan her puan da altın değerinde olacaktır. Yalnız hakemlerin vereceği kararların da canımızı yakmaması gerekiyor. Antalyaspor maçında verilmeyen penaltı, Sivasspor’a atılan golün faul olarak iptal edilmesi hala tazeliğini korurken, Kasımpaşa maçında Aytaç’a yapılan müdahaleye de kırmızı kart verilmemesi artık art niyetli anlamamıza neden oluyor.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Mar

Suç Yönetimde!

10Mar

Bu Ayıpta Bize Yeter!

03Mar

Yeter Artık!

25Şub

Bunlara Kim Hesap Soracak?

17Şub

Bunun Hesabı Sorulmalı!