İMAN, NİYET VE RANT…


Arapçada güvenmek, onaylamak, desteklemek, sağlam olmak, güvenilir olmak gibi anlamlara gelip a mi ne kökünden türeyen iman sözcüğü; nerede, ne kadar ve nasıl bir nankörlükle hakikatı örteceği belli olmayan küfür/inkar sözcüğünün zıddıdır.

Emanet kelimesi de "a mi ne" sözcüğünden gelmektedir. İman eden, güvenilir ve sağlam olan anlamına gelen Mü’min kelimesi insanlar için söz konusu olduğunda a mi ne fiilinin (if’âl babından) i.faili, uygulayıcısı, pratisyenidir. Allah (c.)’ın isimlerinden olan Mü’min kelimesi O’na izafe edildiğinde ise; mutlak güvenin, emniyetin ve sağlamlığın yaratıcısı ve kaynağı olan anlamındadır. Bu anlam örgüsü içerisinde Mü’min ; Mutlak güvenin kaynağına yaslanarak başta Mü’minlere olmak üzere bütün insanlığa eli ve dili aracılığıyla emniyet ve güven saçan insandır. Bu tanıma göre ne kadar özüne ve sözüne, eline ve diline güvenilir olmak o kadar Mü’min olmakla ilişkilidir.

 

Mü’min olmak kadar Mü’min kalmak da oldukça zordur. Zira iman iddiası devam ettikçe dini sadece Allah’a has kılarak imana ve niyetlere zulüm/şirk bulaştırmamak bir zorunluluktur .

İlk dönem imana zulüm/şirk karıştırmamanın ne anlama geldiğini iyi kötü anlayabiliyordum.

Son dönemde amellerin çıkış noktasında vuku bulan niyet dalgalanmaları bir türlü aklıma yatmıyordu.

Sonunda anladım ki; Dini Allah’a has kılmanın pratik karşılığının saf Allah’ın rızasının dışında taşınan bütün gayelerin niyete zulüm/şirk bulaştırmak olduğuydu. Yani şirk bulaştırılmaması gereken imana yine iman kaynaklı niyetine şirk bulaştırılmayan ameller eşlik etmek zorunda. Aksi takdirde sosyal, kültürel ve ekonomik rant gibi niyetler bulaştırılan bu ameller üzerinden insanlar Allah’la aldatılmış olacaklardır.

 

İmanımız ve islamımız üzerinden bir rant ediniyorsak bu insanları Allah’la aldatıyoruz demektir. Tıpkı şeytanın Allah’la aldattığı gibi. Evet nereden nereye, Mü’min olma iddiasından şeytanın misyon ve vadisine savrulmak… Bence hepimiz ümmet olarak “Allahın yardımını” beklemek yerine öncelikle başımızı avuçlarımız arasına alıp imanımızı ve niyetlerimizi çok sıkı bir şekilde gözden geçirmeliyiz vesselam…

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
08Mar

ANNELER

28Şub

İLİM, ÂLİM ve SORUMLULUK 2…

22Şub

İLİM, ÂLİM ve SORUMLULUK ...1

07Şub

İMAN, NİYET VE RANT…

03Şub

HIRS, DEVE VE RANT...