HIRS, DEVE VE RANT...


Arapça da aşırı bir şekilde arzulu, istekli olmak anlamına gelen H R S bu dilde eski bir kullanıma sahiptir. Bilinen o hırs, haris, ihtiras, muhteris sözleri buradan türemiştir. HARESE ile ilgili şunlar soylenebilir:

 

Malum, Develere çöl gemileri denilir. Bu mübarek hayvan üç hafta yemeden içmeden, aç susuz çölde yürür de yürür; o kadar dayanıklıdır yani. Ama bunların çölde çok sevdikleri bir diken vardır. Gördükleri yerde o dikeni koparır çiğnemeye başlarlar. Keskin diken devenin ağzında yaralar açar, o yaralardan kan akmaya başlar. Tuzlu kan dikenle karışınca bu tad devenin daha çok hoşuna gider. Böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve. Bunun adı haresedir.

 

Dikenin deveye tatlı geldiği gibi bugün RANT sevdamız da insanlarimiza tatlı gelmektedir. Göz göre göre şehirlerimizin ve orada yaşayan insanlarımızın bu fani ve basit çıkar uğruna adeta sonunun gelmesi, bitmez tükenmez diye bilinen kaynaklarımızın yok edilmesi istenmektedir. Allah bizleri bu tür hastalikardan beri kılsın... A.Küçük

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
08Mar

ANNELER

28Şub

İLİM, ÂLİM ve SORUMLULUK 2…

22Şub

İLİM, ÂLİM ve SORUMLULUK ...1

07Şub

İMAN, NİYET VE RANT…

03Şub

HIRS, DEVE VE RANT...