SAVAŞIN GETİRDİKLERİ-I


Savaşın Getirdikleri-I

Adı İmad. Suriye-Halep’ten gelmiş. O da diğer şanslı olanları gibi sığınabilmiş büyük şehrin kenar mahallesine. Kira karşılığı oturdukları ev şehrin yıkım kararı verilmiş gecekondu evlerindendir. Evin girişinde yarıya kadar sergi var. Küçük denebilecek oturma odasının ortasında eski bir halı, pencere dibinde bir tarafına yorgan, battaniye ve yastıklarını yığarak yataklık (gardırop) yaptıkları, geri kalan kısmına sıkışarak iki kişinin oturabileceği eski bir kanepe. Soldaki duvara yaslanmış eski vitrinlik/dolap. Sağdaki duvarın dibinde ise şeker hastalığından dizlerinden aşağısı kesilmiş yatalak şeker hastası kayınvalidesinin yer yatağı. Döşeği incecik. Döşeğin üzerinde eskide annelerin, çocuklar altına kaçırdıklarında ıslanmasın diye döşeğin üzerine serdiği naylonlara benzer kalınca bir naylon ve naylonun bir kısmını kapatabilen bir parça bez. Diğer duvarın dibinin bir kısmında İmad’ın doğuştan dizleri tutmayan hanımının oturmakta olduğu minder, kalan kısmında ise kapıya yakın kurdukları soba. Sobanın bulunduğu yerden kapıya kadarki zemin çıplaktır. Kapı zemine çok yakın olduğu için sergi sermemişler. Doğumundan birkaç gün sonra geçirdiği sarılık hastalığından felç olmuş beş yaşındaki sevimli oğlu Muhammed bu odada emekleyip durmakta. Etraftaki eşyalara tutunarak yürümeye çalışmakta, gelen misafirlerin üzerine tırmanmaktadır. Ailenin tek sağlam bireyi yedi yaşındaki tatlı kızları Süheyla.

Alanı ancak 12-13 metrekare gelebilecek bu oda bu eşyası ile altı kişilik İmad ailesinin temel yaşam alanını teşkil etmektedir.

Odanın kapısını bazen açık tutuyorlar. Çocukların kaçıştıkları evin diğer kısımları da çok soğuk olmasın diye.

Kışın en çetin günlerinde hiçbirinin ayağında çorap yok. İmad’ın giydiği ayakkabı bir sandalet. Kızın ise halı üstü bir terlik. Üzerlerindeki elbiseler de benzer durumda.

Süheyla’nın annesi kızına kendi imkânı ile elif-bayı öğreterek okuma-yazmayı öğretmiş. Yazmaya başladıktan sonra kızına öğrettiği ilk şey aşağıda fotoğrafını verdiğim hadis-i şeriftir. İlk denemesinde pek iyi yazamamış ama ikinci üçüncü denemeleri güzel olmuş. Bu halk çocuğunun eğitimine hadis-i şerif ile başlıyor, cahiliye zihniyetinin putçu anlayışının cümleleri ile değil.

Evin reisi İmad Suriye’de zalim Esed güçlerinin attığı bomba ile sağ kolundan ciddi darbe almış, sağ kolu iş göremiyor. Zaten böyle bir aileye sağlam yetişkin biri ancak bakabilir. Tek gelir kaynağı çevreden gelecek yardımlardır. Türkiye’de devletin verdiği bir nevi izin kartı anlamına gelen kimlik kartını ileriki günlerde alırsa O da diğer Suriyeliler gibi bu kart ile belediye ve kaymakamlığın verdiği ekmek- kömür gibi yardımlardan faydalanabilecek, hastanelerde ücretsiz muayene olabilecektir.

Bazı duyarlı insanlarımız İmad ailesine yardım ederken, yine yerlilerden birileri geceleyin  kömürlüğünün kapısını kırıp kömürünün tamamını çalmışlar.

Atletik bir bedene sahip olan İmad savaştan önce Suriye’de inşatta sıvacılık yaparak geçimini sağlıyormuş. Şimdi ise yabancısı olduğu bir memlekette çoluk-çocuğunun arasında umudu kapıdan gelecek olanda. Himayesindeki ailesinin geçimini sağlamak için en ağır işlerde onuru ile adam gibi çalışan birini, savaşın getirdiği durum bu işte. İnsanın bakmakla ve korumakla yükümlü olduğu çoluk çocuğuna bakamayacak duruma düşmesi, onlara bir güven verememesi dayanılması gerçekten zor bir acziyettir. Hani her çocuğun gözünde babası dünyanın en güçlü adamıydı ve öyle kalmalıydı. İnsanların bu duruma düşmesine sebep olmaya hangi gerekçe ile kimin hakkı olabilir ki?

                                                                                                                                                             22/02/2016

                                                                                                                                                      Ğıffari TÜRKMEN

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Mar

"Newton'a Mektup"

03Tem

24 Haziran Seçimleri Üzerine

25Mar

BİR HELİKOPTER DÜŞMÜŞTÜ!

24Eyl

EĞİTİM YÖNETİMİMİZ

05Ağs

Bir Yolcunun Ardından