Darbe Üzerine


 

15 Temmuz 2016’da Fetullah Gülen  (F. G.) merkezli olarak yapıldığını bildiğimiz bir darbe girişimi yaşadık. Görünürde darbe girişiminin faili F. G. ve çevresiydi ( FETÖ).  Ciddi araştırmalar sonucunda bunun arkasında kimlerin hangi oranda olduğu yorumları tutarlı olarak yapılacaktır. Fakat F. G’nin bu güne kadar kimlerin yanında olduğu ve kimlere karşı olduğuna balkırsa bu konuda tutarlı bir ön yorum yapılabilir. F. G. bu güne kadar uluslar arası arenada İsrail ve ABD karşıtı değil taraftarı oldu. Kritik dönemlerde müslümanlara veya müslüman topluma rağmen İsrail ve ABD tarafında yer aldı. Körfez savaşında böyleydi, mavi marmara olayında böyleydi. Son beş yıldır ABD ve batı ile ilişkileri pek iyi gitmeyen cumhur başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a karşı darbe girişimine bakılırsa F.G’nin yanında ABD’nin olduğu rahatlıkla söylenebilir.

O gece darbe haberini telefon veya çevresindeki insanlardan duyan herkes gibi ben de başta şaka zannettim. Çünkü Türkiye’de darbeyi gerektirecek bir ortam yoktu. Darbe için uygun ortam demek, halkın içinde kronikleşen ciddi sorunların oluşması, halkın can- mal emniyetinin tehlikede olması, toplumu kuşatan ve önü alınmayan terör olaylarının olması, toplumun uykusunu kaçıran olayların devam etmesidir. Türkiye’nin en ciddi sorunu Kürt Sorunudur. Fakat bunun darbe yapmakla bir alakası yoktur. Darbeler, uygun koşullar oluşmazsa ters teper ve bu da büyük olasılıkla darbecilerin sonu olur. Korkak olan darbeciler bunu iyi bildikleri için önce darbe zeminin oluşmasını bekler veya kendileri oluşturur. Adından darbe yaparlar. Bu darbeye girişenlerin darbe zemini oluşturma bilinçlerinin olmadığı bellidir. Bu durumda başka bir gücün bunlara darbe yaptırdığı anlaşılıyor. Bunlar da kendi fildişi kulelerinde oturup darbeyi gerçekleştireceklerine inanarak intihar ettiler. Darbe planları ve girişimleri gerçekten çok ciddiydi. Böyle alçakça bir darbe planlarını erken değil, vaktinde ve kararlılıkla uygulayabilselerdi ortam oluşmadığı halde başarma şansları yine de vardı. Dolayısıyla darbenin erken başlamasına sebep olan herkes isteyerek veya istemeyerek darbecilerin kuyusunu kazdı. Ortamın oluşmadığı bir darbeyi halkın uyumadığı bir vakitte başlatmak darbeciler için intihardan başka bir şey değildir. Zaten kör olan basiretleri şükür o vakitte de kördü. Azınlık bir cemaat kendi rahatsızlığını halkın çoğunun rahatsızlığı zanneti de darbe zeminin oluştuğunu mu düşündü?

İlk andan itibaren halkın darbeye karşı tavrı muhteşemdi. Kahraman insanlar erkeğiyle- kadınıyla hiçbir riski düşünemeden sokağa çıktı, meydanlara indi. Arkadaşlarıyla tefsir sohbeti yapan Ramazan Hoca haberi alır almaz sohbetini kesti, arkadaşlarıyla kol kola girerek hükümet meydanına yürüdü. Arkadaşlarına, “Gerektiğinde bugün ölmezseniz yarın çocuklarınız yaşayamaz.” diye hitabetti. Bankamatiklerin önünde parasını çekme kuyruğuna girenlere, “Yarın o parayı harcayacak yer bulamayacaksınız.” dedi. Rahmetli Sütçü İmam gibi. Sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini televizyonda duyan Bayram Hoca “Sokağa çıkma vaktidir.” dedi ve kimliğini bile yanına almayı unutarak sokağa fırladı. Eğile büküle zorla ayağa kalkabilen köydeki seksenlik Hasan Kirve darbeyi duyar duymaz anında ayağa kalkıp dimdik durarak çocuklarına Kürtçe hitab ederek, “ Ben burayı korurum, hepiniz gidin.” dedi. Ömer Hoca çocuklarına “ Oğlum anneniz size emanet, hakkınızı helal edin.” deyip kapıyı çekti ve çıktı. Kendisi meydanlara inme imkânına sahip olmayanlar tanıdıklarını, akrabalarını meydanlara inmeye çağırdı. Daha cumhurbaşkanın ve diğer siyasilerin sesi duyulmadan Anadolu halkının darbeye ilk tepkisi böyle başladı. Bunlar nasıl bir tehlikenin üstüne gittiklerini biliyorlardı. Hesap yapacak ne vakitleri vardı ne de imkânları. Cumhurbaşkanının dik duruşu ve halkı meydanlara çağırması ise neredeyse bütün toplumu tereddütsüz meydanlara indirdi. Camilerde ezan ve selaların okunması olaya dini bir hava kattı.  Kurtuluş savaşına, çağrılıyormuş gibi bir duygusal atmosferi tüm Anadolu’ya yaydı. Sonrasını hep beraber izledik. Hiç tereddüt etmeden tankların üzerine yürüyen, önlerine atılan, namluların üzerine yürüyüp vurulan kahraman erkek ve kadınları.

Bu darbeyi hain çakalların mahallemize yaptıkları alçakça bir saldırı olarak algıladık ve kimseye sorma gereği duymadan böyle tepki verdik. Bu mahalle bizimdir, çakallara bırakacak değiliz. Darbenin bize neler yaşatacağını iyi tahmin ediyorduk. Mahallemizi koruduk, evimizi koruduk, korumaya devam edeceğiz. Böyle gayrı meşru bir kalkışmaya karşı sergilenen bu muhteşem direniş dünyanın birçok milletine örnek oldu. Aynı zamanda darbecilere ise kıyamete kadar unutamayacakları ve bütün hesaplarını alt-üst eden bir ders oldu.

İlk gece sabaha doğru saat üç sularında MİT basın sözcüsü darbenin püskürtüldüğünü, sistemli operasyonların bittiğini, bundan sonra nokta operasyonların yapılacağını duyurdu. Bundan sonra yapılacak iş püskürtülen darbecilerin kaçtıkları yerlerden bulunup yakalanmasıydı. Bu ise güvenlik güçlerinin işiydi. Halk görevini başarı ile tamamladı. Kalkışma olursa nasıl bir tepki vereceğini tüm dünyaya gösterdi.

Sonraki günlerde devam eden toplanmalar ise bir algı yönetimine yönelikti. Halkı belli bir düşünceye kanalize etmeye yönelikti. Darbeyi planlayan üst akıldan ziyade iç kamuoyuna yönelikti. Zira darbeyi planlayan üst akıl ilk geceki tepkiyi okuyamayacak kadar aptal olamaz.

Bu algı yönetiminin sonuçlarından biri; demokrasi, İslam, cami, laiklik, ulus devlet, türk milleti, şehid, demokrasi şehidi, milletin hâkimiyeti, türk bayrağı, milli birlik gibi unsurların birlikte harmanlanmasıyla toplumsal bir düşüncenin çok daha güçlü bir hale gelmesidir, adeta toplumsal bir dine dönüşmesidir.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Mar

"Newton'a Mektup"

03Tem

24 Haziran Seçimleri Üzerine

25Mar

BİR HELİKOPTER DÜŞMÜŞTÜ!

24Eyl

EĞİTİM YÖNETİMİMİZ

05Ağs

Bir Yolcunun Ardından