HEZEYANLARIMIZ


 

        Ülkemizde bir dönem kene vakası“ var idi. Ailelelerpiknik alışkanlıklarını ve çocuklar, doğa özlemini bu kene korkusuna gebe bırakmış idiler. Kene vakalarından kaynaklı yıllık ölüm raporu: 20 kişi… Yani 3.5 milyonda 1..!

        Bir dönem Kayseride şeker toplayan 2 çocuğun bir sapık tarafından kaçırılıp öldürülmesi vakası var idi. Geriye kalan; artık bayramlarda çocuklar şeker toplamaz konumdalar ! Şeker topladığı için bir yılda ölen kişi sayısı : 2.. Yani 35 milyonda 1..!

        En güvenli ulaşım aracının uçak olduğu istatistiği hala birçoğumuzu şaşırtır. Milyonda 1 düşen bir uçaktan sağ kalan olmadığından..!

         64 yıllık mazi ve 400 ü aşkın nükleer tesisten bugüne kadar meydana gelen nükleer kaza sayısı, 2 Ve bu kazalarda olağanüstü sebeplerin (deprem, tsunami vs.) varlığı da aşikar !

        35 yıllık terörden yılda kaybettiğimiz can sayısı ; 200

        Maden ocaklarımızda yılda kaybedilen can sayısı ;200

        Tüm bu unsurlara binaen olağanlaşan 2 olgu var : Trafik terörü ve İş kazaları..

        Her yıl trafik terörüne verdiğimiz can sayısı ortalama 3.500 kişi

Her yıl 50.000 insanımızı ise sakat bırakıyoruz

        Her yıl iş kazası sonucu hayatını kaybeden insan sayımız; 1300

Bu sebepten iş kazalarında Avrupa fatihi ve dünya 3. yüz.

       Dünyada meydana gelen trafik kazası kaynaklı ölümlerin yarısı, 10 ülkede meydana geliyor. Brezilya, Kamboçya, Çin, Mısır, Hindistan, Kenya, Meksika, Rusya, Türkiye ve Vietnam..

Dünyanın 1/3 ünü oluşturan Çin’i ve dünyanın 1/6 sınıoluşturan Hindistan’ı bu listede görmek doğal lakin, BİZE YAKIŞMIYOR..!!

         Avustralya, Hollanda, İsveç ve İngiltere'de son 40 yılda trafik kazalarında görülen ölümler yarı yarıya azalmıştır. Bu örnekler sağlıklı şekilde irdelenerek insan hayatı endeksi yeni bir trafik raporu tanzimi en elzem konulardan olmalıdır.

Trafik kazalarında Avrupa fatihi ve aynı şekilde dünya 3. olduğumuz da ayrı bihüzün konusudur.

          Sosyolojik olarak algı yönetimi”, öyle çarpıklıklara gebe bırakır ki toplumu, yanı başınızda hızlı tren denemesinde 5 kişi hayatını kaybeder birileri buna dikkat çeker; dikkat çektiği bu süreçte, bir bayram sabahında günlük 100 kişinin öldüğünü veya sıradan bir günde karayollarında günlük 10 kişinin ölmesini fark edemezsiniz. Bu doğalınız olur artık..! Tıpkı yanı başınızda kırmızı ışıktan geçen trafiktaşınız misali..!!

           Günaydın artık..!!! ​

                                                                                                                                                      Eyüphan Korkmaz

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Ara

Tarihe Not Düşerek

23Nis
06Oca

Abd ve kozmik terör

01Oca

Teröre Bakış Sorunu

16Kas

“ HABEŞ KRALI ! ”