Malatya'yı Uyardı

Malatya'yı Uyardı Son gün 31 Temmuz

Malatya'yı Uyardı
Ekonomi
Malatya'yı Uyardı Son gün 31 Temmuz

Haber Editörü: Malatya Sanal Haber

Malatya’da başta Vergi Dairesi olmak üzere kurum ve kuruluşların kamuoyunda, ‘İmar Barışı’ olarak bilinen 7143 sayılı kanun ile ilgili duyuruları devam ediyor.

Bu kapsamda konuyla ilgili olarak bir açıklama da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğünden geldi. SGK İl Müdürü Ayten Kara yaptığı açıklamada, borçlu mükelleflerin Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları bakımından 7143 sayılı kanuna göre yapılandırma kapsamına giren borçlu mükelleflere seslenerek yasadan yararlanmaları için Temmuz sonuna kadar kuruma başvurmaları istedi.

Başvuru ve ödeme şekli nasıl olacak?

Kara, “Yasadan yararlanacaklar ‘2018/ Mart ayı ve öncesi dönemlere ait, 4/a, 4/b ve 4/c sigortalılarına ait Sigorta primleri, İşsizlik sigortası primi, İdari para cezaları, İş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıktan haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar’ şeklinde belirlenmiştir.

Yapılandırmadan yararlanmak için; 31.07.2018 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve yapılandırılan tutarın peşin veya ilk taksit 2018/Ağustos ayında başlamak üzere, ikişer aylık dönemlerde en fazla 18 taksitte ödenmesi gerekmektedir. Prim asimin ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin 10’nunun en son 31.08.2018 tarihinde peşin ödenmesi halinde, kalan Yİ-ÜFE tutarının (90) silinecektir. Taksitli ödeme seçeneği tercih edenlerin, borçlarını 2 taksitte ödemeleri halinde, prim asimin ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 50’sinin en son 31.10.2018 tarihine kadar ödenmesi halinde, kalan ’ Yİ-ÜFE tutarı (yüzde 50) silinecektir. Taksitle ödemeyi tercih edenler; 6,9,12,18 eşit taksitle ödeme yapabileceklerdir” şeklinde konuştu.

Kara, “Emekli sigortalıların, bazı sosyal güvenlik destek primi kaldırılarak daha önceki SGDP borçlan silinmiştir. Köy ve mahalle muhtarları ile BAG-KUR sigortalılarından 31/5/2018 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanların, bu tarihten önceki sürelere ilişkin prim borçlarını, 31/7/2018 tarihine kadar ödememeleri halinde, sigortalılık süreleri durdurulacaktır. Böylece prim borcu bulunmayan BAG-KUR sigortalıları sağlık yardımlarından yararlanabilecek aynı zamanda prim borcu nedeniyle emekli aylığı bağlanamayanlara da emekli aylığı bağlanabilecektir” denilerek mükelleflerin daha geniş bilgi almak için kuruma başvurmalarını istedi.

Malatya Nethaber Gazetesi

Son Güncelleme: 22 Temmuz 2018 15:16

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN