Malatya'da Kimler aday oluyor

Malatya'da 24 Haziran'da yapılacak erken seçimlerde milletvekili adaylığı düşünenler için kritik haftaya girildi.

Malatya'da Kimler aday oluyor
Siyaset
Malatya'da 24 Haziran'da yapılacak erken seçimlerde milletvekili adaylığı düşünenler için kritik haftaya girildi.

Haber Editörü: Malatya Sanal Haber

Türkiye'nin 24 Haziran'da erken seçime gideceğinin kesinleşmesinin ardından milletvekili adaylığı süreci de hızlı başladı. Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı takvime göre seçimlerde aday olmak isteyen bürokrat ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarındaki bürokratlar ile parti yöneticilerinin aday olabilmeleri için bu hafta perşembe günü saat 17.00'a kadar istifa etmeleri gerekiyor.

PARTİDEKİLER İÇİN İSTİFA SÜRESİ BİTİYOR

Seçim yasasının TBMM'den çıkmasının ardından hızlandırılmış seçim takvimine ilişkin ilk YSK bildirisi Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde milletvekili adayı olmak isteyenler, yasa gereğince görevlerinden ayrılmak zorundalar. Bu hafta perşembe günü saat 17.00'a kadar bürokratlar ve kamu kuruluşu niteliğindeki kurumlarda görev yapanlar ile siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri ile belediye meclis üyeleri saat 17.00'a kadar istifalarını sunmak zorundalar.

CHP’DE ENVER KİRAZ İSTİFA EDECEK Mİ?

Malatya'da tüm partilerde milletvekili adaylığı için kulisler de hızlanmış durumda. Yasa gereğince partilerin il başkanları arasında milletvekilliğini düşünenler de perşembe gününe kadar istifa edecekler. Bu kapsamda Malatya'da CHP İl Başkanlığı görevini 6 yıla aşkın süredir sürdüren Enver Kiraz’ın CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın yeniden birinci sırada aday gösterilme durumunu göz önünde bulundurarak istifa etmeme kararı alacağı, fakat parti tabanında çok güçlü bir isim olduğu ve Genel Merkez ile bu hafta içerisinde görüşme yapacağı öğrenildi. Kulislerde CHP milletvekilliği adaylığı için Erdem Aslanoğlu, Hakan İnci, Berna Karadaş, Hüseyin Mecit, Memba Kuşçu, Ertem Körükmez ve Yunus Millioğulları’nın adı geçiyor.

MHP’DE KOŞAR MI YILDIZ MI

 MHP’den ilk aday adayının Avukat Mehmet Nuri Koşar olduğu öğrenildi. Koşar, “Malatya için ve ülkem için milletvekili seçildiğimde projelerimi, hizmetlerimi halka sunacağım. MHP Genel Merkezine giderek resmi başvurumu gerçekleştireceğim” dedi. Kulislerde ise, Arif Yıldız, Hakan Yılmaz, Şinasi Kazancıoğlu, Güzin Koçak, Hakan Kalkan, Übeyt Akçin, Saime Palancıoğlu, İbrahim Uzunoğlu, Bedri Ateş, Uğur Sevim, Aziz Ateş, Yücel Polat, Ümit Topsakal ve Metehan Demirel’in milletvekili adaylığı için adı geçiyor.

İLK ADAY ADAYI BAKANLIK MÜŞAVİRİ

AK Parti'de de milletvekili adaylığı için kulisler hareketlendi. AK Parti'de milletvekilliğine aday adaylığını açıklayan ilk isim Milli Eğitim Bakanlığı müşavirlerinden Doğanşehirli Cevdet Arslan oldu. Arslan, “Yapacağımız çalışmalar genelde hükümet politikalarının yerelde uygulanmasını takip etmek, projelerin en iyi şekilde uygulanmasını sağlamaktır” dedi. AK Parti’den engellileri temsilen aday olacağını söyleyen görme engelli Eyüp Cömert, aday adaylık için başvurusunu yapacağını ilan etti.

ÖZ ADAY OLMUYOR, CEMAL AKIN NABIZ YOKLUYOR

AK Parti’de birçok ismin milletvekili adaylığı için Genel Merkez ile görüşmelere başladığı da öğrenildi. AK Parti eski Milletvekillerinden Hüseyin Cemal Akın ile Mahmut Mücahit Fındıklı bu isimler arasında yer alıyor. AK Parti eski Malatya milletvekili ve Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Öz ise aday adayı olmayı düşünmediğini açıkladı. Avukat Bayram Taşkın ise, yapılan bir araştırma şirketine kendisinin milletvekili aday adayı olmayacağını açıkladığı bilinmektedir. Öte yandan AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ise, Perşembe günü gideceği Ankara’da milletvekili aday adayı olup olmayacağına karar vermiş olacak. Kulislerde İhsan Koca, Ufuk Önalan, Ramazan Acar, Emine Akkurt, Osman Aladağ, Mehmet Görgeç, Ece Budan, Zeynal Kayhan,Abdulaziz Aslan, Şanal Tosun, Ertan Mumcu, Naci Şavata, Mehmet Birişik’in milletvekili aday adaylığı için adı geçiyor.

 

ÇALIK’IN DURUMU BU HAFTA NETLEŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hâlen bakanlık görevini yürüten Berat Albayrak, Süleyman Soylu, Nurettin Canikli ve Abdulhamit Gül gibi isimleri, yeni hükümet sisteminde de bakan olarak atayacağı, bu nedenle milletvekili aday listesinde yer almayacakları konuşuluyor. MKYK’nın aksi yönde karar almaması durumunda, aralarında AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın da yer aldığı 20’nin üzerindeki ismin 3 dönem kuralı nedeniyle, liste dışı kalacakları ancak bu isimlerden bazılarının Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulacak yeni yapıda görevlendirilebilecekleri, Çalık’ın mevcut AK Parti Genel Başkan Yardımcılığına devam edeceği yada Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterileceğinin kulislerde konuşulduğu ifade ediliyor.

BELEDİYE BAŞKANLARI MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAMAYACAK

AK Parti'nin milletvekili aday kriterleri de netleşmeye başladı. Yeni seçilen İl başkanları ve belediye başkanları milletvekili adayı olamayacak. Öte yandan AK Parti, milletvekili adaylarını tespit etmek için, mevcut uygulamadan geri adım atmayacak. Aday tespiti için partide aynı süreçler işletilecek. Ancak takvim kısıtlı olduğu için, bu sefer süreç çok hızlı bir tempoda işleyecek. Partideki aday tespit süreçleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantılarında netleştirilecek. Yapılan planlamaya göre Malatya’daki aday adayları için oluşturulan ekip, 5-6 Mayıs tarihlerinde temayül yoklamalarını Kapalı Spor Salonunda yapacak. 9 Mayıs'tan itibaren aday adayları, Genel Merkez'deki alt komisyonlara mülakata çağrılacak.

GENEL MERKEZDE MÜLAKAT YAPILACAK

Genel Merkez'de, aday adaylarıyla mülakat yapmak üzere 14 ayrı alt komisyon oluşturulacak. Genel Başkan Yardımcıları, bazı MKYK veya Kadın ve Gençlik Kolları başkanlarının başkanlığında çalışacak olan alt komisyonların belirlediği aday adayları, daha sonra yine 6 parti yöneticisinin başkanlığındaki ara komisyonda değerlendirmeye alınacak. Ara komisyonların, Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Ali İhsan Yavuz, Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Genel Sekreter Fatih Şahin, AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın başkanlığında oluşturulması bekleniyor. Bu ara komisyona başkanlık eden 6 isim, son aşama olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında listelere son şeklini verecek olan "üst komisyon"da üyelik yapacak isimler olacak. 

Son Güncelleme: 24 Nisan 2018 21:01

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN