Çinliler Malatya kayısısını keşfetti

Malatya'dan Çin'e yapılan kuru kayısı ihracatı 300 tondan 1000 tona çıktı

Çinliler Malatya kayısısını keşfetti
Malatya
Malatya'dan Çin'e yapılan kuru kayısı ihracatı 300 tondan 1000 tona çıktı

Haber Editörü: Malatya Sanal Haber

Malatya'dan Çin'e yapılan kuru kayısı ihracatı 300 tondan 1000 tona çıktı…

Gıda ürünleri Türkiye ile Çin arasında gelişen ticaretteki yerini giderek artırıyor. Kiraz ve Antep fıstığının ardından Malatya kayısısı da Çinliler tarafından tüketilmeye başlandı. Bu ilgi sonucunda Çin'e yapılan kayısı ihracatı 300 tondan 1000 tona çıktı.

'Antep baklavası' ve 'Aydın inciri'nden sonra Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret alan üçüncü ürün olan 'Malatya kayısısı', geçen yıl 112 ülkeye 91 bin 386 ton ihraç edilerek, Türkiye ekonomisine 250 milyon 150 bin 524 dolarlık girdi sağlamıştı.

Malatya'dan ortalama 112 ülkeye ihracat gerçekleştiğini ve buraların büyük pazarlar olduğunu değinen Özcan, şunları söyledi:

"Malatya'dan üretilen kuru kayısı belli bir potansiyele, tüketiciye ulaşmış durumda. Toprağımızdan yetişen ürünümüz belli bir tüketicinin damak zevkiyle buluşmuş ve o insanlar da her yıl mutlaka kayısıyı tüketiyor. Bu pazarlarda sabit kalmamız çok doğru değil. Yeni tüketici keşfetmek zorundayız. Yeni kitlelere, yeni insanlara ulaşmak zorundayız. Çünkü yıl içerisindeki üretim fazlaları ihracat rakamlarının çok üstüne çıktığı zaman fiyatta ciddi anlamda bir gerileme söz konusu oluyor. Bu fiyatların gerilememesi için piyasayı regüle etmeniz lazım."

Yeni tüketici kitlelerine ulaşmayı amaçladıklarını vurgulayan Özcan, bunun için de en sağlıklı, verimli rotanın Uzak Doğu olduğuna dikkati çekti.

Son Güncelleme: 15 Temmuz 2019 16:12

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN