Büyükşehir'den Malatya'ya Müjde

Malatya Büyükşehir'den Malatya'ya Müjde

Büyükşehir'den Malatya'ya Müjde
Ekonomi
Malatya Büyükşehir'den Malatya'ya Müjde

Haber Editörü: Malatya Sanal Haber

Malatya Kayısı Festivali’ne özlem duymaya devam ediyor. Her yıl bir sebepten dolayı iptal edilen ve unutturulmaya çalışılan Kayısı Festivali, çevre iller tarafından sahipleniliyor. Yeşilyurt kirazı için yapılan festival bile, bu ürün Malatya’da kayısının yanında yan bir ürün olarak görülmesine rağmen, her yıl karnaval havasında geçiyor.

İPTAL EDİLEN FESTİVALLER

Diğer taraftan, en son 2014’te 21’incisi yapılan Malatya Genel Sanayi Ticaret Fuarı ve Kayısı Festivali, 2015’te 20 Temmuz Pazartesi günü Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yapılan bombalı saldırı nedeniyle iptal edilmişti. Bahsi geçen saldırıda 31 vatandaş hayatını kaybetmişti.

2016’da ise festival terör olaylarından dolayı iptal edilmişti. Aynı yıl yapılan açıklamada “27-30 Temmuz tarihleri arasında yapılması planlanan Uluslararası Kayısı Festivali ve Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı, son günlerde yaşanan terör olayları nedeniyle iptal edildi” denilmişti.

SESSİZ SEDASIZ İPTAL EDİLDİ

2017’de de kayısı festivalinin 11-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı belirtilmişti ancak Malatya kaysısının tanıtımı için önemli olan ve vatandaşların heyecanla beklediği festival geçen yıl sessiz sedasız iptal edildi…

 

2018 yılında ise dönemin Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 2018 Ocak ayında düzenlediği basın toplantısı ile 2017 yılında yapılan kültürel ve sosyal etkinlikleri değerlendirmişti. Çakır, 2018 yılında yapılması planlanan faaliyetleri de açıklamıştı fakat takvimde Kayısı Festivali yoktu. Yıllardır iptal edilen Kayısı Festivali 2018 yılında da yapılmadı.

Trajikomik olan durum ise, dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayan Malatya’da Kayısı Festivali iptal olurken, çevre illerde bu festivalin yapılmaya devam edilmesi…

Büyükşehir'den Malatya'ya Müjde

Bu yıl 23’ncüsü düzenlenecek olan Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı ile Uluslararası Kültür
Sanat ve Kayısı Festivali nedeniyle, Malatya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından
ortak basın toplantısı düzenlenecek.
25 Haziran 2019 Salı günü saat 14.00’de Nikah Sarayında gerçekleştirilecek geniş katılımlı
basın toplantısına Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin
Gürkan, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, STK temsilcileri ile vakıf, dernek ve oda
temsilcileri

Son Güncelleme: 24 Haziran 2019 21:09

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN