'Arguvan; Berki̇n Elvan’dir, Ali̇ İsmai̇l’di̇r, Abdullah Olçok’tur'

Bu yıl 14. Sü gerçekleştirilen Uluslararası Arguvan Türkü Festivali başladı.Festival açılış konuşmasını yapan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş “Arguvan 72 millete bir nazarla yaklaşan Hacı Bektaş-ı Veli’dir. Seyit Meftuni’dir” derken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,” Tarih güçlüleri değil, haklıları yazar. Tarih ileride tek adamlığa karşı demokrasiyi savunanları yazacak”dedi.

'Arguvan Berki̇n Elvan'dir, Ali̇ İsmai̇l'di̇r, Abdullah Olçok'tur'
Kültür-Sanat
Bu yıl 14. Sü gerçekleştirilen Uluslararası Arguvan Türkü Festivali başladı.Festival açılış konuşmasını yapan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş “Arguvan 72 millete bir nazarla yaklaşan Hacı Bektaş-ı Veli’dir. Seyit Meftuni’dir” derken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,” Tarih güçlüleri değil, haklıları yazar. Tarih ileride tek adamlığa karşı demokrasiyi savunanları yazacak”dedi.

Haber Editörü: Malatya Sanal Haber

AĞBABA; “ARGUVAN BU TOPRAKLAR İÇİN VAHADIR”

Ağbaba; “Türküler yüreğimizin haykıran dili, başımızdaki sevda yelidir. Şahra ile sap taşırken,harmanda patoza sap atarken,bağı-bostanı sularken,düğünlerde halay çekerken,gurbete giderken,sılaya dönerken, Arguvanlılar kadını-erkeği,yaşlısı-genci hayatın her döneminde türkü söyler! Bu kıraç toprakların türküsü nice yiğitlere mesken, nice davalara bekçi, nice acılara merhem olmuştur. Arguvanlı;‘İçerime ataş düştü yanarım Fırat’ı bağlasan söndüremiyim’ diyerek aşkını türkülerle söyler.Arguvan bu topraklar için vahadır. Barış, dostluk,kardeşlik, birlik ve beraberlik demektir.Arguvan ayrıştırmayan, birleştiren demektir.Narmikan neyse Kızık odur bizim için. Maman neyse Morhamam odur. Atma neyse Kesirik odur”İfadelerini kullandı.

AĞBABA; “ARGUVAN; BERKİN ELVAN’DIR, ALİ İSMAİL’DİR, ABDULLAH OLÇOK’TUR”

 “Arguvan Gezi demektir” diyerek konuşmasını sürdüren Veli Ağbaba; “14 yaşında elinde ekmeğiyle öldürülen Berkin Elvan demektir. Arguvan  masumiyet demektir; Eskişehir’in karanlık sokaklarında katledilen Ali İsmail Korkmaz demektir.  Arguvan 10 Ekim’de barış dedikleri için katledilen, CHP gençlik kolları üyelerimiz ve 103 barış güvercini demektir.Arguvan 15 Temmuz’da kendini kurşunlara siper eden 20 yaşındaki Abdullah Tayyip Olçokdemektir. Arguvan, meydanında koca çınar altındaki heykeliyle dünya şairi Nazım Hikmet  demektir.  Arguvan, teslim olmamaktır. Arguvan cesarettir, dik durmaktır. İdam sehpasına giderken ‘Yaşasın Halkların kardeşliği, yaşasın tam bağımsız Türkiye’ Diyerek sandalyeye tekmeyi kendisi vuran Deniz Gezmiş’tir. Birlikte yaşamamızı sağlayan, bu toprakların İran, Irak, Suriye, Lübnan  olmamasını sağlayan, yedi düvele meydan okuyan, kimse hayal bile edemezken Anadolu topraklarında Laik Türkiye Cumhuriyeti kuran, bu toprakların yetiştirdiği en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’tür Arguvan.Devlet kapılarında işsiz bırakılsa da bedel ödese de Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan çıkmamak demektir” ifadelerini kullandı.

 

 

AĞBABA; “31 MART VE 23 HAZİRANDA NEFRET DİLİ KAYBETTİ, SEVGİ DİLİ KAZANDI”

 “Yüzyıllardan beri savaşa karşı barışın, nefrete karşı hoşgörünün, düşmanlığa karşı kardeşliğin sesini yükseltiyoruz” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bizler, ayıran değil birleştireniz, ötekileştiren değil sahipleneniz.Türkülerimiz gibi kardeşçe yaşıyoruz, yaşamaya devam edeceğiz. 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri bizlere bir kez daha barış, kardeşlik ve dostluk dilinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.23 Haziranla birlikte bir gerçek ortaya çıktı. Ötekileştiren, insanları etnik kimliğine, mezhebine giyimine, doğum yerine göre değerlendiren  siyaset anlayışı yok oldu. Tezek, çöplük, terörist,hain,beka, Pontus , gavur söylemlerinin inadına sevgiyi, hoşgörüyü, kardeşliği barışı, eşitliği savunan bir dil gelişti ve bu dil kazandı. 23 Haziran’da halk, demokrasi tarihine geçecek önemde bir cevap verdi. Halk fakirliğin ve yoksulluğun bitmesini,gelir dağılımındaki adaletsizliğin son bulmasını, işsizliğin bitmesini, herkesin işi aşı olsun istiyor.Halk, torpil ve kayırmacılığın son bulmasını,  ödediği verginin israf edilmesini istemiyor. Halk zengini daha zenginleşen fakiri daha fakirleşen bir ülke istemiyor.” Dedi.

AĞBABA; “GÜÇLÜ TÜRKİYE YARATMANIN YOLU, CUMHURİYETE BAĞLI,DEMOKRATİK, LAİK, SOSYAL HUKUK DEVLETİNE SARILMAKTAN GEÇİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ; “Hukuktan, demokrasiden uzaklaşmanın bedelini hep birlikte ödüyoruz. Yasama, yürütme ve yargının tek elde toplanmak istenmesiyle ortaya çıkan ekonomik ve sosyal krizi 1 yıldan beri tüm Türkiye yakından izliyor. Sözde getirilen başkanlık sistemiyle birlikte; Milli Gelirimiz yükselecekti, azaldı; büyüme hızımız yükselecekti, düştü, enflasyon düşecekti, yükseldi.Kişi başı milli gelirimiz düştü.Cezaevleri gazetecilerle siyasetçilerle dolu.Onlarında siyasetçisinin, genel başkanının, gazetecisinin, sendikacısının bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum.Her türlü hak ihlaline karşı mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz.Bizim geçmişte çok önemli tecrübelerimiz var.Çok önemli kazanımlar elde ettiğimiz referandum tecrübemiz var.Ankara Kızılay Meydanı’nda başlayıp, önce Maltepe’de 23 Haziran’da Saraçhane’de devam eden Adalet Yürüyüşü tecrübemiz var. Türkiye`yi herkesin mutlu, huzurlu, hakkı ve onuruyla yaşadığı bir özgürlükler ülkesi haline getirmek için dün olduğu gibi bugün de mücadele ediyoruz. Tarih güçlüleri değil, haklıları yazar.Tarih ileride tek adamlığa karşı demokrasiyi savunanları yazacak.Türkiye’nin geleceği için mücadele edenleri yazacak.Ne güçlüler hatırlanacak, ne çoğunluktakiler. İnsan haklarını, eşit yurttaşlık hakkını, emeğin, emekçinin hakkını, örgütlenme özgürlüğünü, düşünceyi ifade özgürlüğünü savunanlar hatırlanacak. Güçlü bir Türkiye yaratmanın yolu, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine bağlı, kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti esaslarına sarılmaktan geçiyor” dedi.

Son Güncelleme: 28 Temmuz 2019 18:29

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz

Yorumlar / 2

  • Ahmet | 28 Temmuz 2019 21:30

    Veli TÜRKİYE CUMHURİYETİ Dektir birdir senin gibi gezici gerici bölücü değildir

  • Nihat | 28 Temmuz 2019 18:35

    Adam , Arguvan Gezi demektir diyor. Gürkan beyefendi de kuzu kuzu dinliyor. Nasıl akp belediye başkanı oluyor anlamıyorum !

BUNLARA DA BAKIN